Amortisman ayırmaya ne zaman başlanır?

Soru
Aktif 0
Amortismanlar 0 Cevap 426 görüntüleme

Cevaplar ( Hayır )

 1. smmmactive

  Cevap: Amortisman ayırmaya başlama tarihi ile ilgili hüküm hiç değişmemiştir. Yıllardır uygulanır. Anlaşılır gibi değil ama temel bir sorun da düzenlemeyle birlikte yaşaya gelmiştir.

  Düzenlemeye göre amortisman uygulaması, iktisadi varlığın aktife girmesiyle başlar. Ne kadar açık bir hüküm değil mi?

  Değil. Bu açık hükmü Maliye Bakanlığı ile yargı organları aynı şekilde anlamıyor. Maliye Bakanlığına göre, aktife girme ifadesi, varlığın iktisap edilerek kayıtlara geçirilmesi, değerleme gününde envanterde olması ve kullanıma hazır bulunmasını gerektiriyor.

  Yargı organları böyle düşünmüyor. Yargı organları amortisman ayırmaya başlamak için varlığın kullanılmasının veya kullanıma hazır hale gelmesinin gerekmediği görüşünde. Buna göre, amortisman ayırmaya başlayabilmek için, varlığı aktife kaydetmek yeterlidir.

  Satın aldığınız ve defterlere kaydettiğiniz varlıklarınız, vergilendirme döneminin son günü itibariyle kullanıma hazır değilse, örneğin hala ambalajında veya montajı tamamlanmamışsa, dikkat.(Recep Bıyık)

Cevap yaz

Güvenlik kodu Güvenlik kodunu güncellemek için resime tıklayın

Etiketler için bu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>